Polarizáció

Gumikötél segítségével keltett transzverzális hullámokat keskeny résen engedjünk keresztül. Akárhogyan is mozgatjuk a kötél végét, a rés után csak olyan hullámot láthatunk, amely a terjedési irány és a rés által kijelölt síkban található. A jelenséget polarizációnak nevezzük, a hullámot pedig lineárisan polarizált hullámnak hívjuk.

Polarizáció egy réssel
Ha a hullám útjába még egy rést helyezünk úgy, hogy a második rés iránya merőleges az első rés irányára, akkor a második rés után nem észlelhető hullámjelenség. Tehát egy transzverzális hullámot két egymásra merőleges keskeny rés segítségével ki lehet oltani.
Polarizáció két réssel
Ugyanez a jelenség longitudinális hullám esetén természetesen nem játszódik le, mert a longitudinális hullámban a részecskék mozgásiránya a terjedés irányába esik, így a résen teljes egészében át tud hatolni.
Mivel csak a transzverzális hullámok polarizálhatóak,  a polarizáció akkor is  alkalmas annak eldöntésére, hogy egy hullám longitudinális vagy transzverzális e, amikor ezt másképp nem tudjuk Például a fényről is így tudjuk megállapítani, hogy transzverzális hullám.
A kvarc kijelzők működése is a fény polarizációján alapszik.

Vissza