Hullámok törése

Felületi hullámoknál jól megfigyelhető a hullámok haladási irányának megváltozása új közeg határán, ezt hívjuk a törés jelenségének. Vízhullámoknál például új közeget jelent egy más vízmélységű rész is.

Kép a hullámok töréséről
Ahol a hullám terjedési sebessége kisebb, ott hullámtanilag sűrűbb közegről beszélünk. Általános szabály hogy az új közeg határán a hullám terjedési iránya  mindig a sűrűbb közegben zár be kisebb szöget a beesési merőlegessel.
A törés során a haladási irányon kívül megváltozik még a hullámjellemzők közül a hullámhossz és a terjedési sebesség a következő törvény szerint:
ahol az n2,1 a második közegnek az elsőre vonatkoztatott relatív törésmutatója.
Változik még az amplitúdó is, viszont nem változik a hullámot jellező frekvencia.
Az új közeg határán a hullámoknak csak egy része hatol be az új közegbe, a másik része viszont visszaverődik, így a törés jelensége mindig a visszaverődés jelenségével együtt figyelhető csak meg.
Fordítva ez nem mindig igaz, ugyanis ha a hullám a sűrűbb közegből érkezik az új közeg határához, akkor egy jól meghatározható határszögnél nagyobb beesési szögeknél fellép a teljes visszaverődés jelensége. Ennek a magyarázata az, hogy a törési szög ilyen esetekben mindig nagyobb a beesési szögnél, így a határszögnél a törési szög 90o-os lesz, amikor a hullám már nem tud behatolni az új közegbe. Ezen szögnél nagyobb beesési szögekre már csak a visszaverődés jelensége figyelhető meg az új közeg határán.

Gyakorló feladatok